Placeholder

ΤΡΙΤΟΒΑΘΜΙΑ

Προσμέτρηση χρόνου προϋπηρεσίας για εργαζόμενους στους ΕΛΚΕ

Δημοσίευση: 20/09/2017
ΡΕΠΟΡΤΑΖ ESOS

Σύμφωνα με το άρθρο 93 του Ν. 4310/2014, όπως έχει αντικατασταθεί με το άρθρο 24 του Ν. 4386/2016, κατά τη σύναψη συμβάσεων εργασίας εργαζομένων στον ΕΛΚΕ, δεν μπορεί να προσμετρηθεί η προϋπηρεσία σε αυτόν με συμβάσεις έργου.

Τη Γνωμοδότηση αυτή εξέδωσε ομόφωνα το Γ τμήμα του Νομικού Συμβουλίου τους Κράτους, ύστερα από σχετικό ερώτημα του Πρύτανη του ΕΚΠΑ Θάνου Δημόπουλου.

Επί της Γνωμοδότησης εκκρεμεί η αποδοχή από την πολιτική ηγεσία του υπουργείου Πολιτισμού. 

Σχόλια (2)

 
ΝΓ
20 Σεπ 2017 11:51

Το ΝΣΚ να υποθεσουμε οτι δεν λαμβανει υποψιν τους νομους μετα το 2016?
Ν.4452/2017, αρθρο 21:
"2. Η περίπτωση κζ΄ της παραγράφου 1 του άρθρου 4 της 33/27.12.2006 (Α΄ 280) πράξης Υπουργικού Συμβουλίου αντικαθίσταται ως εξής:
«κζ) Οι συμβάσεις μίσθωσης έργου που συγχρηματοδοτούνται στο πλαίσιο προγραμμάτων του ΕΣΠΑ, του ΕΟΧ ή στο πλαίσιο άλλων ενωσιακών ή διεθνών προγραμμάτων ή στο πλαίσιο αυτοχρηματοδοτούμενων ερευνητικών ή αναπτυξιακών προγραμμάτων, καθώς και οι συμβάσεις εργασίας ή απασχόλησης του προσωπικού ιδιωτικού δικαίου που προσλαμβάνεται για ορισμένο χρόνο ή για ωριαία απασχόληση για την εκτέλεση των ως άνω συγχρηματοδοτούμενων πράξεων ή των αυτοχρηματοδοτούμενων προγραμμάτων ή των προγραμμάτων που χρηματοδοτούνται από ίδιους πόρους ή από ιδιωτικούς φορείς και οι ανανεώσεις και οι παρατάσεις αυτών.».
3. Κατά τη σύναψη των ανωτέρω συμβάσεων των προηγούμενων παραγράφων αναγνωρίζεται ως προϋπηρεσία η με οποιαδήποτε σχέση εργασίας ή σύμβαση έργου προηγούμενη απασχόληση"

Στο αρθρο 24 του Ν.4386/2016 ακομα ψαχνω κατι σχετικο με προυπηρεσια..αλλα δεν...

 
ΝΛ
21 Σεπ 2017 12:09

Η γνωμοδότηση αυτή δόθηκε στις 20/01/2017, μετά έχουμε τον 4452/2017 που δημοσιεύθηκε 15/02/2017 και στο άρθρο 21 τροποποιεί την ΠΥΣ 33/2006 ως εξής :
«κζ) Οι συμβάσεις μίσθωσης έργου που συγχρηματοδοτούνται στο πλαίσιο προγραμμάτων του ΕΣΠΑ, του ΕΟΧ ή στο πλαίσιο άλλων ενωσιακών ή διεθνών προγραμμάτων ή στο πλαίσιο αυτοχρηματοδοτούμενων ερευνητικών ή αναπτυξιακών προγραμμάτων, καθώς και οι συμβάσεις εργασίας ή απασχόλησης του προσωπικού ιδιωτικού δικαίου που προσλαμβάνεται για ορισμένο χρόνο ή για ωριαία απασχόληση για την εκτέλεση των ως άνω συγχρηματοδοτούμενων πράξεων ή των αυτοχρηματοδοτούμενων προγραμμάτων ή των προγραμμάτων που χρηματοδοτούνται από ίδιους πόρους ή από ιδιωτικούς φορείς και οι ανανεώσεις και οι παρατάσεις αυτών.».

3.Κατά τη σύναψη των ανωτέρω συμβάσεων των προηγούμενων παραγράφων αναγνωρίζεται ως προϋπηρεσία η με οποιαδήποτε σχέση εργασίας ή σύμβαση έργου προηγούμενη απασχόληση.

θεωρούμε λοιπόν ότι δεν ισχύει πλέον αυτή η γνωμοδότηση και πρέπει να υποβληθεί νέο ερώτημα.

Σχολιάστε το άρθρο

Συκοφαντικά και υβριστικά σχόλια δεν δημοσιεύονται και διαγράφονται. Επίσης δεν επιτρέπεται στα σχόλια να αναγράφονται links τα οποία διαγράφονται. Το esos δεν φέρει ευθύνη για τα επώνυμα ή ανώνυμα σχόλια που φιλοξενεί. Σε περίπτωση που θεωρείτε πως θίγεστε από κάποιο εξ αυτών, επικοινωνήστε μέσω της φόρμας επικοινωνίας έτσι ώστε να αφαιρεθεί.

e-epimorfosi.aegean