Placeholder

ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΕΣ

Οι ειδικότητες και τα μαθήματα στη ΣΜΥΝ

Δημοσίευση: 22/07/2009

Πρώτο (Α΄), Δεύτερο (Β΄), Τρίτο (Γ΄), Τέταρτο (Δ’) τα οποία περιλαμβάνουν τις παρακάτω ειδικότητες:

α. Πεδίο Α΄ Διοίκησης και Διαχείρισης: Διαχειριστής, Μουσικός.

β. Πεδίο Β΄ Ναυτικών Επιχειρήσεων:

Αρμενιστής, Επιχειρήσεων / Επικοινωνιών.

γ. Πεδίο Γ΄ Ναυτικών Όπλων:

Τεχνικός Όπλων.

δ. Πεδίο Δ΄ Τεχνολογικών Εφαρμογών:

Ηλεκτρολόγος, Τεχνικός Μηχανολογικών Συστημάτων,

Τεχνικός Ηλεκτρονικών Συστημάτων, Ηλεκτρονικός Υπο−

λογιστών και Δικτύων.».

Aπορρίπτονται

Οι σπουδαστές της ΣΜΥΝ, που απορρίπτονται στη δευτέρα τάξη της Σχολής ακολουθούν την επόμενη τάξη, διατηρώντας την ειδικότητα που είχαν, εκτός εάν η κατάσταση της υγείας τους, κρινομένη σύμφωνα με τις διατάξεις του π.δ/τος 133/2002 «Για την κρίση Σωματικής Ικανότητας των στρατευσίμων, αυτών που κατατάσσονται στις Ένοπλες Δυνάμεις, καθώς και του στρατιωτικού προσωπικού γενικά» (Α΄ 109), δεν το επιτρέπει, ή εάν στην ειδικότητά τους δεν έχουν κατανεμηθεί σπουδαστές της επόμενης τάξης, οπότε, κατόπιν εισήγησης της Σχολής και απόφασης ΔΝΕ, λαμβάνουν

μία εκ των ειδικοτήτων του ίδιου πάντοτε Πεδίου γνωστικού αντικειμένου πού ανήκουν. Εξαίρεση υφίσταται μόνο εάν στο Πεδίο γνωστικού αντικειμένου τους δεν έχουν κατανεμηθεί ειδικότητες στους σπουδαστές της επόμενης τάξης, οπότε, με απόφαση ΔΝΕ, ειδικεύονται σε άλλο τομέα εκπαίδευσης, αφού ληφθεί υπόψιν και η επιθυμία τους.»

Τα μαθήματα

α. ΓΕΝΙΚΑ, που διδάσκονται σε όλους τους σπουδαστές της ΣΜΥΝ ανεξάρτητα από την ειδικότητά τους,

καθορίζονται στους οικείους Κανονισμούς Εκπαιδεύσεως οι οποίοι εγκρίνονται με απόφαση ΓΕΝ, και περιλαμβάνονται στις παρακάτω ομάδες μαθημάτων:

(1) Ξένες Γλώσσες

(2) Πληροφορική

(3) Ηλεκτροτεχνία

(4) Ανώτερα Μαθηματικά

(5) Ναυτική Ιστορία

(6) Διευθυντική

(7) Δίκαιο

(8) Γενικές Γνώσεις

(9) Στρατιωτική Αγωγή

(10) Ναυτική Αγωγή

β. ΕΙΔΙΚΑ, που διδάσκονται σε κάθε μία από τις ειδικότητες, στις οποίες κατανέμονται οι σπουδαστές της ΣΜΥΝ και καθορίζονται στους οικείους Κανονισμούς Εκπαίδευσης, οι οποίοι εγκρίνονται με απόφαση ΓΕΝ. Οι ομάδες ΕΙΔΙΚΩΝ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ ανά ειδικότητα είναι:

(1) ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΕΣ

(α) Οικονομία και Λογιστική

(β) Οργάνωση και Διαχείριση

(γ) Ανώτερα μαθηματικά

(δ) Δίκαιο

(ε) Διευθυντική

(2) ΑΡΜΕΝΙΣΤΕΣ

(α) Ναυτιλία και Θαλάσσιες Επιστήμες

(β) Ναυπηγία

(γ) Ναυτική Μηχανολογία

(δ) Διευθυντική

(ε) Τεχνική Ορολογία Ξένων Γλωσσών

(στ) Ναυτικές Επιχειρήσεις

(ζ) Κύματα και Τηλεπικοινωνίες

(3) ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ / ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΩΝ

(α) Ναυτικές Επιχειρήσεις

(β) Πληροφορική

(γ) Ηλεκτρονική

(δ) Ηλεκτροτεχνία

(ε) Ναυτιλία και Θαλάσσιες Επιστήμες

(στ) Διευθυντική

(ζ) Κύματα και Τηλεπικοινωνίες

(η) Οργάνωση και Διαχείριση

(θ) Επικοινωνίες και Δίκτυα Η/Υ

(ι) Τεχνική Ορολογία Ξένων Γλωσσών

(4) ΤΕΧΝΙΚΩΝ ΟΠΛΩΝ

(α) Ηλεκτρονική

(β) Ηλεκτροτεχνία

(γ) Ναυτικές Επιχειρήσεις

(δ) Ναυπηγία

(ε) Οργάνωση και Διαχείριση

(στ) Ναυτική Μηχανολογία

(ζ) Χημεία

(η) Τεχνική Ορολογία Ξένων Γλωσσών

(5) ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ

(α) Ηλεκτρονική

(β) Ηλεκτροτεχνία

(γ) Ναυτικές Μηχανές

(δ) Τεχνική Ορολογία Ξένων Γλωσσών

(ε) Πληροφορική

(6) ΤΕΧΝΙΚΟΙ ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΙΚΩΝ ΣΥΣΤΗΜΑΤΩΝ

(α) Ναυτική Μηχανολογία

(β) Ναυτικές Μηχανές

(γ) Ναυπηγία

(δ) Ηλεκτροτεχνία

(ε) Φυσική

(στ) Διευθυντική

(ζ) Τεχνική Ορολογία Ξένων Γλωσσών

(7) ΤΕΧΝΙΚΟΙ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΩΝ ΣΥΣΤΗΜΑΤΩΝ

(α) Ηλεκτροτεχνία

(β) Ηλεκτρονική

(γ) Κύματα και Τηλεπικοινωνίες

(δ) Επικοινωνίες και Δίκτυα Υπολογιστών

(ε) Τεχνική Ορολογία Ξένων Γλωσσών

(8) ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟΙ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΩΝ ΚΑΙ ΔΙΚΤΥΩΝ

(α) Ανώτερα Μαθηματικά

(β) Τεχνική Ορολογία Ξένων Γλωσσών

(γ) Ηλεκτρονική

(δ) Πληροφορική

(ε) Κύματα και Τηλεπικοινωνίες

(στ) Επικοινωνίες και Δίκτυα Υπολογιστών

Σχολιάστε το άρθρο

Συκοφαντικά και υβριστικά σχόλια δεν δημοσιεύονται και διαγράφονται. Επίσης δεν επιτρέπεται στα σχόλια να αναγράφονται links τα οποία διαγράφονται. Το esos δεν φέρει ευθύνη για τα επώνυμα ή ανώνυμα σχόλια που φιλοξενεί. Σε περίπτωση που θεωρείτε πως θίγεστε από κάποιο εξ αυτών, επικοινωνήστε μέσω της φόρμας επικοινωνίας έτσι ώστε να αφαιρεθεί.

e-epimorfosi.aegean