Πρώτη η Ν. Κεραμέως σε ψήφους ανάμεσα στις 71 γυναίκες που μπαίνουν στη Βουλή

Έλαβε 61.753 ψήφους

23/05/2023

Ενημερώθηκε: 26/05/2023, 20:19

Άκουσε το άρθρο

Την πρώτη θέση κατέκτησε η υπουργός Παιδείας και Θρησκευμάτων Νίκη Κεραμέως, σε αριθμό ψήφων, ανάμεσα στις 71 γυναίκες υποψηφίους , οι οποίες εξελέγησαν  στις προχθεσινές εθνικές εκλογές.

Η  Νίκη Κεραμέως ως υποψήφια Βουλευτής , στο ψηφοδέλτιο στη Β1 Βορείου Τομέα Αθηνών , έλαβε  61.753 ψήφους.

Ειδικότερα οι γυναίκες που μπαίνουν στη Βουλή είναι οι εξής, κατά πολιτικό κόμμα και αλφαβητική σειρά :

ΝΔ

  1.     ΑΓΑΠΗΔΑΚΗ ΕΙΡΗΝΗ του Στυλιανού - Επικρατείας
  2.     ΑΓΑΤΣΑ ΑΡΙΑΔΝΗ (ΑΡΙΑ) του Αριστείδη - Β1' Βόρειου Τομέα Αθηνών
  3.     ΑΛΕΞΟΠΟΥΛΟΥ ΧΡΙΣΤΙΝΑ του Μιχαήλ - Αχαΐας
  4.     ΑΝΤΩΝΙΟΥ ΜΑΡΙΑ του Βασιλείου - Καστοριάς
  5.     ΑΥΓΕΡΙΝΟΠΟΥΛΟΥ ΔΙΟΝΥΣΙΑ-ΘΕΟΔΩΡΑ του Ζήσιμου - Ηλείας
  6.     ΒΟΛΟΥΔΑΚΗ ΣΕΒΑΣΤΗ (ΣΕΒΗ) του Αναστασίου - Χανίων
  7.     ΒΟΥΛΤΕΨΗ ΣΟΦΙΑ του Ιωάννη - Β3' Νότιου Τομέα Αθηνών
  8.     ΓΚΕΛΕΣΤΑΘΗ ΙΩΑΝΝΑ του Νικολάου - Β3' Νότιου Τομέα Αθηνών
  9.     ΕΥΘΥΜΙΟΥ ΑΝΝΑ του Ταξιάρχη - Α' Θεσσαλονίκης
  10.     ΖΑΧΑΡΑΚΗ ΣΟΦΙΑ του Ηλία - Α' Ανατολικής Αττικής
  11.     ΙΑΤΡΙΔΗ ΤΣΑΜΠΙΚΑ (ΜΙΚΑ) του Ιωάννη - Δωδεκανήσου
  12.     ΚΑΡΑΜΑΝΛΗ ΑΝΝΑ του Αρκαδίου - Β3' Νότιου Τομέα Αθηνών
  13.     ΚΑΤΣΑΝΔΡΗ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ του Γεωργίου - Α' Ανατολικής Αττικής
  14.     ΚΕΡΑΜΕΩΣ ΝΙΚΗ του Κωνσταντίνου - Β1' Βόρειου Τομέα Αθηνών
  15.     ΚΕΦΑΛΟΓΙΑΝΝΗ ΟΛΓΑ του Ιωάννη - Α' Αθηνών
  16.     ΚΟΛΛΙΑ ΒΑΣΙΛΙΚΗ (ΒΑΣΩ) του Σταματίου - Α' Ανατολικής Αττικής
  17.     ΛΥΤΡΙΒΗ ΙΩΑΝΝΑ του Δημητρίου - Επικρατείας
  18.     ΜΑΚΡΗ ΖΩΗ (ΖΕΤΤΑ) του Μιχαήλ - Μαγνησίας
  19.     ΜΑΝΗ - ΠΑΠΑΔΗΜΗΤΡΙΟΥ ΑΝΝΑ του Ευαγγέλου - Πιερίας
  20.     ΜΙΧΑΗΛΙΔΟΥ ΔΟΜΝΑ-ΜΑΡΙΑ του Αριστείδη - Α' Πειραιώς
  21.     ΜΟΝΟΓΥΙΟΥ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ του Μιχαήλ - Κυκλάδων
  22.     ΜΠΑΚΟΓΙΑΝΝΗ ΘΕΟΔΩΡΑ (ΝΤΟΡΑ) του Κωνσταντίνου - Χανίων
  23.     ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ ΘΩΜΑΪΣ (ΤΖΙΝΑ) του Γεωργίου - Ευρυτανίας
  24.     ΠΙΠΙΛΗ ΦΩΤΕΙΝΗ του Ανδρέα - Α' Αθηνών
  25.     ΠΟΛΥΖΟΥ ΜΑΡΙΑ του Αθανασίου - Επικρατείας
  26.     ΡΑΠΤΗ ΕΛΕΝΗ του Δημητρίου - Α' Θεσσαλονίκης
  27.     ΡΑΠΤΗ ΖΩΗ του Γεωργίου - Β1' Βόρειου Τομέα Αθηνών
  28.     ΣΥΡΕΓΓΕΛΑ ΜΑΡΙΑ του Κωνσταντίνου - Β2' Δυτικού Τομέα Αθηνών
  29.     ΧΑΤΖΗΙΩΑΝΝΙΔΟΥ ΜΑΡΙΑ-ΝΕΦΕΛΗ του Βασιλείου - Επικρατείας

ΣΥΡΙΖΑ

  1.     ΑΚΡΙΤΑ ΕΛΕΝΑ του Λουκή - Επικρατείας
  2.     ΑΝΑΓΝΩΣΤΟΠΟΥΛΟΥ ΑΘΑΝΑΣΙΑ (ΣΙΑ) του Πέτρου - Αχαΐας
  3.     ΑΥΓΕΡΗ ΘΕΟΔΩΡΑ (ΔΩΡΑ) του Πέτρου - Β' Θεσσαλονίκης
  4.     ΑΧΤΣΙΟΓΛΟΥ ΕΥΤΥΧΙΑ ( ΕΦΗ) του Θεμιστοκλή - Β2' Δυτικού Τομέα Αθηνών
  5.     ΒΕΤΤΑ ΚΑΛΛΙΟΠΗ του Δημητρίου - Κοζάνης
  6.     ΓΕΡΟΒΑΣΙΛΗ ΟΛΓΑ του Βασιλείου - Άρτας
  7.     ΔΟΥΡΟΥ ΕΙΡΗΝΗ (ΡΕΝΑ) του Αθανασίου - Β2' Δυτικού Τομέα Αθηνών
  8.     ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΔΟΥ ΣΟΥΛΤΑΝΑ (ΤΑΝΙΑ) του Παύλου - Καβάλας
  9.     ΘΡΑΣΚΙΑ ΟΥΡΑΝΙΑ (ΡΑΝΙΑ) του Κωνσταντίνου - Α' Θεσσαλονίκης
  10.     ΚΑΣΙΜΑΤΗ ΕΙΡΗΝΗ (ΝΙΝΑ) του Γεωργίου - Β' Πειραιώς
  11.     ΚΟΝΤΟΤΟΛΗ ΜΑΡΙΝΑ του Γεωργίου - Τρικάλων
  12.     ΛΙΝΟΥ ΑΘΗΝΑ του Κωνσταντίνου - Β1' Βόρειου Τομέα Αθηνών
  13.     ΜΑΛΑΜΑ ΚΥΡΙΑΚΗ του Ιωάννη - Χαλκιδικής
  14.     ΝΟΤΟΠΟΥΛΟΥ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ (ΚΑΤΕΡΙΝΑ) του Παναγιώτη - Α' Θεσσαλονίκης
  15.     ΞΕΝΟΓΙΑΝΝΑΚΟΠΟΥΛΟΥ ΜΑΡΙΑ ΕΛΙΖΑ (ΜΑΡΙΛΙΖΑ) του Διονυσίου -Β1' Βόρειου Τομέα Αθηνών
  16.     ΠΕΡΚΑ ΘΕΟΠΙΣΤΗ (ΠΕΤΗ) του Χαράλαμπου - Φλώρινας
  17.     ΠΟΥΛΟΥ ΠΑΝΑΓΙΟΥ (ΓΙΩΤΑ) του Λεωνίδα - Βοιωτίας
  18.     ΤΖΑΚΡΗ ΘΕΟΔΩΡΑ του Εμμανουήλ - Πέλλας
  19.     ΤΖΟΥΦΗ ΜΕΡΟΠΗ του Στεφάνου - Ιωαννίνων
  20.     ΤΣΑΠΑΝΙΔΟΥ ΠΑΡΘΕΝΑ (ΠΟΠΗ) του Γεωργίου - Επικρατείας
  21.     ΦΩΤΙΟΥ ΘΕΑΝΩ του Βασιλείου - Β3' Νότιου Τομέα Αθηνών
  22.     ΧΡΗΣΤΙΔΟΥ ΡΑΛΛΙΑ του Δημητρίου - Β3' Νότιου Τομέα Αθηνών

ΠΑΣΟΚ

  1.     ΑΛΕΞΑΝΔΡΙΔΟΥ ΡΑΧΗΛ του Νικολάου - Πέλλας
  2.     ΑΠΟΣΤΟΛΑΚΗ ΕΛΕΝΗ - ΜΑΡΙΑ (ΜΙΛΕΝΑ) του Γεωργίου - Β1' Βόρειου Τομέα Αθηνών
  3.     ΒΑΤΣΙΝΑ ΕΛΕΝΗ του Φανουρίου - Ηρακλείου
  4.     ΓΙΑΝΝΑΚΟΠΟΥΛΟΥ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ (ΝΑΝΤΙΑ) του Ιωάννη - Β2' Δυτικού Τομέα Αθηνών
  5.     ΓΡΗΓΟΡΑΚΟΥ ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΝΑΓΙΑ) του Λεωνίδα - Λακωνίας
  6.     ΚΑΖΑΝΗ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ του Νικολάου - Ευβοίας
  7.     ΛΙΑΚΟΥΛΗ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ του Θεοφάνη - Λάρισας
  8.     ΣΠΥΡΙΔΑΚΗ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ (ΚΑΤΕΡΙΝΑ) του Νικολάου - Λασιθίου
  9.     ΣΤΑΡΑΚΑ ΧΡΙΣΤΙΝΑ του Δημήτριου - Αιτωλοακαρνανίας
  10.     ΤΑΓΑΡΑ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ του Ιωάννη - Κορινθίας

ΚΚΕ

  1.     ΔΑΓΚΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ (ΒΙΒΗ) του Αθανασίου - Β2' Δυτικού Τομέα Αθηνών
  2.     ΔΙΓΕΝΗ ΑΣΗΜΙΝΑ (ΣΕΜΙΝΑ) του Αναστασίου - Β3' Νότιου Τομέα Αθηνών
  3.     ΚΑΝΕΛΛΗ ΓΑΡΥΦΑΛΛΙΑ (ΛΙΑΝΑ) του Χρήστου - Α' Αθηνών
  4.     ΚΟΥΖΙΑΚΗ ΘΕΟΔΩΡΑ ΜΑΤΙΝΑ (ΤΙΝΑ) του Παναγιώτη - Κοζάνης
  5.     ΚΤΕΝΑ ΑΦΡΟΔΙΤΗ του Θεοφύλακτου - Β1' Βόρειου Τομέα Αθηνών
  6.     ΜΑΝΩΛΑΚΟΥ ΔΙΑΜΑΝΤΩ του Εμμανουήλ - Β' Πειραιώς

Ελληνική Λύση

  1.     ΑΓΙΟΣΤΡΑΤΙΔΟΥ ΝΙΚΗ του Χρήστου - Β3' Νότιου Τομέα Αθηνών
  2.     ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ ΜΑΡΙΑ του Ευάγγελου - Β2' Δυτικού Τομέα Αθηνών
  3.     ΑΣΗΜΑΚΟΠΟΥΛΟΥ ΣΟΦΙΑ- ΧΑΪΔΩ του Δημητρίου - Β' Πειραιώς
  4.     ΤΡΕΜΠΕΛΗ ΔΗΜΗΤΡΑ του Κωνσταντίνου - Ημαθίας

ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ:

ΠΡΟΣΘΗΚΗ ΣΧΟΛΙΟΥ

Συκοφαντικά και υβριστικά σχόλια δεν δημοσιεύονται και διαγράφονται. Επίσης δεν επιτρέπεται στα σχόλια να αναγράφονται links τα οποία διαγράφονται. Το esos δεν φέρει ευθύνη για τα επώνυμα ή ανώνυμα σχόλια που φιλοξενεί. Σε περίπτωση που θεωρείτε πως θίγεστε από κάποιο εξ αυτών, επικοινωνήστε μέσω της φόρμας επικοινωνίας έτσι ώστε να αφαιρεθεί.

ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΑΡΘΡΑ